Krmení


Osmák je býložravec, který nepotřebuje obohacování stravy žádnými živočišnými bílkovinami. V přírodě se živí různými cibulkami rostlin, hlízami, úrodou na farmách (proto jsou to vlastně škodliví živočichové), travinami, Bobo s chipsem - jen výjimečně! listy, ohlodává kůru stromů a keřů, v zimě jedí hlavně suché listí. Tuto jejich stravu se snažte co nejvíc napodobit. Navíc berte v úvahu, že osmáci by neměli mít v potravě mnoho cukru, karbohydrátů a tuků. To znamená hlavně žádné piškoty apod.! Většina lidí, kteří toho o osmákovi moc neví, je krmí směsemi pro hlodavce, které obsahují spoustu kukuřice, obilnin (moc karbohydrátů), slunečnicových semen (moc tuku) nebo některé i sušené ovoce (spousta cukru). Pokud byste osmáky takovýmito potravinami překrmovali, mohli byste jim způsobit dlouhodobé zdravotní problémy s občasnými záchvaty (něco jako cukrovku). Na druhou stranu čerstvé ovoce osmáci mohou dostat, protože to neobsahuje dostatečné množství cukru, aby mohlo osmákovi uškodit.

Můžete si prohlédnout také seznam KONKRÉTNÍCH VÝROBKŮ, které jsou podle mého názoru pro osmáky nejvhodnější.

Jak má tedy vypadat osmákův jídelníček?

Možná někteří z vás viděli prodávat speciální směs pro osmáky a myslí si že krmí osmáky správně. Já jsem si to také dřív myslela, ale bohužel to tak není. Nevím, podle čeho tato nejmenovaná firma směs dělala, ale je pro osmáky nevhodná. Mám pocit že té firmě šlo více o peníze než o zdraví osmáků. Tato směs se hodí jedině jako občasná pochoutka, rozhodně ne jako každodenní strava. A protože je několikanásobně dražší než strava, která je pro osmáky zdravá, přestala jsem ji kupovat poté co jsem zjistila více o tom která strava osmákům škodí. A zde je návod, jak osmáky krmit lépe a navíc levněji:

granule

1. SUŠENÁ STRAVA - dvakrát denně, nejlíp ráno a večer, asi lžička na jednoho osmáka. Případné zbylé jídlo vyhoďte a příště dejte méně nebo pokud nic nezbylo, dejte více dokud nezjistíte optimální množství. Pozor na to, že osmáci sní nejdřív to co jim chutná - aby jim nechyběly také potřebné látky, dejte jim pouze tolik aby je hlad donutil sníst všechno (samozřejmě ne abyste je zase trápili hladem). Jako poslední většinou zůstane obilí.
          granule pro činčily, (nebo granule pro morčata) které se dají běžně koupit ve Zverimexu a nejsou ani drahé, jsou takové zelené válečky vyrobené většinou hlavně z lisované vojtěšky. Já dávám většinou granuel pro morčata i pro činčily smíchané v poměru 1:1, ale stačí pouze jedny.
          ke granulím můžete přimíchat směs pro hlodavce, v poměru s granulemi maximálně 1:3. Nejlepší je namíchat si granule se směsí třeba jednou za měsíc a dát je do zavařovacích lahví, abyste to nemuseli osmákům rozdělovat každodenně.

pro burák udělá osmák cokoliv 2. SENO
          nejlepší je když má osmák stále k dispozici seno, protože je to důležitá součást jeho jídelníčku,

3. TRÁVA, LISTÍ
          v létě dávejte osmákům (nejlíp každý den) trávu, vojtěšku, jetel nebo listy pampelišky. Jen je netrhejte blízko u velkých silnic, aby nebyly celé od popílku.

4. ČERSTVÁ ZELENINA A OVOCE
          hlávkový salát, mrkev, brokolice, okurky (stačí slupky), květák, kus rajčete nebo cokoli ze zeleniny, co si váš osmák oblíbí (jak jsem zjistila, každý osmák má jiné chutě). Pokud nemáte ovoce a zeleninu z vlastní zahrádky, mohou být chemicky ošetřeny a osmák může dostat průjem - proto je nejdříve důkladně omyjte.

5. DOBROTY - jen jednou nebo dvakrát týdně něco z následujícího seznamu:
          kousíček jablka nebo jiného nepříliš sladkého ovoce,
          sušená mrkev - zjistila jsem že osmáci občas vůbec nechtějí čerstvou mrkev, ale sušená (stačí nakrájet na kolečka a nechat asi 3 dny usušit) jim velmi chutná. Mrkev sice obsahuje nějaký cukr, ale ne mnoho, takže osmákům tuto pochoutku můžete dopřát i vícekrát denně,
          Chloupek nebo Zoubek - křupky ve tvaru koleček, zelené se zeleninou, žluté s obilninami, červené s mrkví, více informací viz. seznam konkrétních výrobků,
          mrkvový, rajčatový nebo zeleninový džus - dají se koupit hlavně ve "zdravých obchodech", pozor aby byly bez cukru. Pokud je džus příliš hustý, zřeďte ho vodou, a dejte osmákům v napáječce. Chutná jim to tolik, že to vypijí na posezení,
          pár slunečnicových semínek nebo pár semen kukuřice,
          jakýkoliv oříšek, nejlíp ve skořápce,
          pár burizonů (samozřejmě ne těch sladkých),
          kus tvrdého pečiva.

10-denní mláďata už samy jedí pevnou stravu Jako strava i k obrušování zubů slouží osmákům hlavně větvičky. Kdyby osmák neměl na čem si zuby obrušovat, přerostly by mu a pak by nemohl jíst. Dalším doplňkem jsou vápníkové bloky, které se dají koupit v obchodě a doplňují zvířátkům v těle potřebný vápník a další prvky, které obsahují (např. fosfor a železo). Ty jsou důležité hlavně pro kojící samičky, protože ty kojením ztrácejí hodně vápníku.

Ještě na jednu věc pozor. To, že je miska prázdná, neznamená, že už osmáci všechno snědli. Mají totiž sklony jídlo si zahrabávat a tak si dělat zásoby. Pokud si při čištění klece všimnete, ze mají spoustu jídla zahrabaného, dávejte jim jídla míň.

Navíc osmákům dávejte čerstvou vodu – nejlepší je lahvová nebo převařená. Nejvhodnější je na to napáječka, kterou připevníte na klec tak, aby na ni osmáci dobře dosáhli. Je možné dávat vodu i do misky, ale do té osmáci většinou nahážou piliny, a proto se musí velmi často měnit. Vodu by měli mít osmáci k dispozici neustále. Dbejte na to, aby byla vždy čerstvá, měňte ji nejlépe každý den, protože po delší době se ve vodě vytvářejí bakterie, které osmákům mohou způsobit nemoci úst.
Dodatek: jsou chovatelé, co osmákům žádnou vodu nedávají. Je to možné, pokud osmákovi dáváte hodně čerstvé zeleniny (popř. ovoce), takže má dostatek vody ve stravě. Podle mě je jistější jim vodu dát, ale i osmáci co vodu nedostávají se dožívají stejně vysokého věku, jako osmáci co vodu mají.

Žofinka si vždycky jídlo co dostane z ruky odběhne sníst do ústraní Zajímavý tip: do asi 1,5 litrové lahve s vodou pro osmáky dejte půlku šumivé tabletky s kalciem nebo s vitaminem C (vitamin vydrži jen 8-10 hodin a na světle vyprchá, proto v případě že jej přidáváte musíte měnit vodu denně a použít tmavou napáječku). Doplníte jim tím vitaminy a voda potom příjemně voní, narozdíl od vitaminových kapek pro hlodavce, které se dají koupit a voda po nich je nevábně cítit.
Vodu i potraviny podávejte v pokojové teplotě a ne přímo z lednice.

Co může způsobit špatná strava?
Jedna chovatelka z Kladna mi napsala příběh jednoho ze svých osmáků, který nechtěl jíst granule, ale jen oříšky a ovoce. Nějakou dobu mu trvalo než si zvykl na zdravou stravu, ale už bylo pozdě a osmáček zemřel. Můžete si přečíst tento odstrašující příběh celý. S naším prvním osmákem to bylo podobné, lidi co ho měli před námi ho krmili téměř výhradně oříšky a piškoty, protože nevěděli že mu to škodí. Tento osmáček zemřel ve věku ani ne jednoho roku.


Copyright © 1998-2006 Degus.org; již neaktualizováno
TOPlist